Utdrag
Grunnet at vi har et blandet stoff som består av flere enn kun ett kation og ett anion, var det noe vanskelig å trekke slutninger basert på forprøvene.
Flammeprøven indikerte Pb2+ eller K+ ioner, imens det faktum at stoffet ikke avfarget KMnO4 tyder på at vi ikke har Pb2+ eller jern(II).
Da vi gikk videre til kation testene, fant vi imidlertid først og fremst at det ble dannet et hvitt bunnfall da vi tilsatte litt H2SO4 til stoffet. Dette tyder på enten Pb2+ eller Ba2+.
For å skille mellom de to, tilsatte vi litt KI, og fikk da dannet et sterkt gult bunnfall. Dette er typisk for Pb2+, og ifølge tabell utdelt fra lærer er det kun Pb2+ som danner et kraftig gult bunnfall med KI.
(Cu2+ ville dannet et gulbrunt bunnfal, Fe3+ i utgangspunktet et brunt bunnfall, og Ag+ et grønt/lys gult bunnfall). Bunnfall vil ikke forekomme ved Ba2+.
Dette sannsynliggjorde ytterligere at stoffet vi hadde utdelt inneholdt Pb2+, og ikke Ba2+, til tross for at stoffet ikke avfarget kaliumpermanganat.
Da K2CrO4 gir typiske reaksjoner for en rekke stoffer, valgte vi også å tilsette dette til en prøve av stoffet.
Vi fikk da dannet et tydelig gult bunnfall også her, noe som er karakteristisk for, og dermed ytterligere sannsynliggjør Pb2+.
Dette resultatet kan imidlertid også indikere Fe3+, eller eventuelt Ba2+. Ba2+ har vi imidlertid avkreftet ved resultatet da vi tilsatte KI. Også flammeprøven indikerte at et av kationene i løsningen kunne være Pb2+.
Basert på alle disse testene, kan vi med andre ord kan vi konkludere med at det ene av kationene høyst sannsynlig er Pb2+, til tross for det avvikende resultatet med permanganat.
Da vi tilsatte K2CrO4 og fikk et kraftig gult bunnfall, fattet vi en mistanke om at det andre kationet kunne være jern(III).
Dette også basert på at pH verdien i løsningen var sur, noe som kan skyldes jern(III) ioner. Vi gjennomførte derfor ytterligere to kationtester for å bekrefte / avkrefte hvorvidt vi hadde jern(III) i løsningen.
Først og fremst tilsatte vi NH3, og fikk dannet et brunt bunnfall. Dette er et karakteristisk resultat for Fe3+.
For ytterligere å bekrefte dette, tilsatte vi også KSCN til en prøve av stoffet – og observerte da at en blodrød farge umiddelbart spredte seg i løsningen.
- Kjemi
- Utdanning: Vg3
- Karakter: 6
- Ord: 1329
Legg igjen en kommentar