I denne teksten skal eg sjå nærare på utdrag frå Soga om Ragnar Lodbrok og seie noko om kva typiske sagatrekk eg finn i denne teksten.
Eg skal også undersøkje kva det er som gjer at denne gamle litteraturen framleis inspirerer skaparar av dataspel, seriar, musikk og litteratur i vår eiga tid.
Innledning
I «soga om Ragnar Lodbrok» møter vi kong Ragnar Lodbrok og familien hans, kona Aslaug og sønene.
Det første trekket vi finner er at dette er ein tekst som handlar om ein familie eller ein slekt, kanskje samfunnet var eit såkalla ættesamfunn. Borna til Ragnar Lodbrok er beskrivne som sterke, modige og aktive.
Utdrag
Ivar seier i teksten «vil eg at vi skal be om å få skip og krigarar, slik at vi er godt utrusta, og så sal vi vinna oss godts å ære, om lukke vil vera med oss» dette viser til at teksten er frå gammalt av kor det å kjempe for gods var svert relevant.
Ivar ynskje å gå ut i viking, og ut i frå dei psykologiske perspektiva ser vi at en kunne stol på dei i familien, noe som tyder på at dersom Ivar skulle ut i viking var det brødrane som skulle vera med han.
I utdraget ser vi en «tematisering» som vi finn i mange andre sagaer, hovudpersonen blir splitta mellom normer og lyster.
Eit eksempel frå teksten kan vere at Ragnar vil ha samleie med Aslaug på bryllaupsnatta sjølv om ho forsøkjer å overtala han til å ikkje gjere det ved å henvisa til spådom.
Det blei spådd av ein spåkone at dersom dei hadde sex ville borne dei fekk bli fødd beinlaus.
Et anna typisk trekk er det såkalla mannssamfunnet, her blir kvinnene diskriminert mens mennene blir hyllet.
Mennene bestemmer i samfunnet. Frå saga om Ragnar Lodbrok blir kona til Ragnar kalla «kråka» som er et negativt ladet ord.
Det same gjelder når Ragnar Lodbrok ynsket å gå til sengs med Åslaug sjølv om ho ikkje ville det.
Dei ende opp med samleie, noe uynskt. Eit utdrag: «men Ragnar brydde ikkje seg om det som ho kvad, og han fylgde lysta si.».
Legg igjen en kommentar