Innholdsfortegnelse
0-2 År
2-4 År
4-7 År
7-12 År
12-17 År

Utdrag
Jeg ble født 14. August 2005 med to eldre søsken, en søster som er 2 år eldre enn meg og en bror 4 år eldre.

Når jeg ble født så alle med en gang at jeg var en stor baby, godt over gjennomsnitt, ca. 4,5 kg. Etter å ha snakket med mamma fikk jeg vite at som barn gråt jeg veldig mye eller som mamma forklarte det hylte jeg.

Jeg var en veldig slitsom baby. Om jeg ble satt ned på bakken fordi mamma skulle gjøre noe annet begynte jeg å hylgrine.

Dette er veldig relevant i Bowlbys teori fordi jeg var svært tilknyttet til moren min og når jeg ikke fikk oppmerksomheten hennes ble jeg veldig slitsom.

Og det var tydelig at jeg foretrakk moren min fremfor andre personer som også tyder på teorien hans. Jeg ble også fortalt at mamma ble ekstremt sliten av meg og ringte legen for å få hjelp til hva hun kunne gjøre med meg.

De kom frem til at mamma skulle ta en neve med puffa ris og kaste det utover gulvet, og da fikk hun i hvert fal 5 minutter med ro.

Ifølge Mary Ainsworth passet jeg inn under utrygg-engstelig tilknytningstype som kun 10% av barn gjør. Hun påstår at foreldrene mine da ville vært ufølsomme som jeg vil si ikke er riktig.

Jeg kan ærlig si at jeg ikke var noe gullunge når jeg gikk i barnehagen, og jeg ser selv nå at jeg kanskje var litt skip mot noen andre i barnehagen.

Moren min fortalte meg at når jeg var ca. 2-4 år at jeg ikke var så glad i å dele og var ganske så egoistisk og tenkte ikke at mamma og pappa hadde andre ting å tenke på enn meg som viser tyder på Jean Piagets preoperasjonelle fase.

Jean Piaget har snakket om animisme som handler om at barn gjør ikke levende ting levende, f.eks. lekebilen har motor, bamsen kan snakke osv.

Der kan jeg kjenne meg litt igjen fordi jeg hadde en spesiell bamse gjennom mer eller mindre hele livet, husky kalte jeg den (har den fortsatt ved siden av senga). Jeg husker litt og ble fortalt at jeg pleide å snakke med bamsen tidlig i denne fasen.