Oppgavebeskrivelse
«Lukka er sponsa av Hardanger», annonse fra prosjektet «Flytt til Hardanger». Dette er et fylkeskommunalt prosjekt som skal markedsføre regionen og snu flyttestrømmen fra distriktet.
Analyser den sammensatte teksten. Kommenter til slutt det inntrykket annonsen gir av hvordan det er å bo i distriktene.
Innledning
Storbyen er et attraktivt bosted for mange. Særlig Oslo, Bergen og Trondheim byr på en flust av muligheter, men også stressende omgivelser, dyre boforhold og kriminalitet.
I reklameannonsen «Lukka er sponsa av Hardanger» reklamerer «Flytt til Hardanger» for å flytte til Hardanger fremfor storbyen.
Innholdsfortegnelse
Heldagsprøve bokmål 19.april 2021
- Oppgave 4
- Lukka er sponsa av Hardanger
Utdrag
Reklamen er utformet som en sammensatt helhet bestående av mange elementer. Den øverste delen av reklamen består av tre fotografier med hver sin tekst.
Nederst i venstre hjørnet ser vi overskriften, som er det gjengående slagordet «Lukka er sponsa av Hardanger», og en liten tekstboks.
Under tekstboksen er det en setning som oppgir link til «Flytt til Hardanger» sine nettsider for mer informasjon og oversikt.
Nederst i høyre hjørnet finner vi «Flytt til Hardanger» sin logo. Bakgrunnen av reklameplakaten viser en trevegg med blomster og sommerfugler.
Det som fanger blikket vårt først er de tre fotografiene som nesten dekker hele plakaten. Alle de tre fotografiene er tatt i normalperspektiv.
Dette gir oss en opplevelse av å stå rett ovenfor motivet og dermed få en følelse av nærhet og deltakelse.
Fotografiene har et totalutsnitt som får frem det vakre norske landskapet. I forgrunnen av disse dalene og fjordene ser vi glade og aktive mennesker.
De ser ut som en tradisjonell familie som nyter det gode liv i Hardanger. Funksjonen til fotografiene er å appellere til mottakerens følelser gjennom patos.
Menneskene på fotografiene ser veldig lykkelige ut og man blir inspirert til å oppnå det samme. Fargene på reklamen bidrar også som et virkemiddel.
Grønn er en farge som går igjen i fotografiene. Grønn, som vi oftest ser i naturen, kan også være et symbol på vekst, fremgang og håp.
Dette står i stil med hensikten reklamen og målet «Flytt til Hardanger» har - nemlig at Hardanger skal vokse i innbyggertall.
Slagordet «Lukka er sponsa av Hardanger», «www.flytttilhardanger.no» og «Flytt til» i «Flytt til Hardanger» logoen er alle skrevet i rød skrift. Rødfargen fungerer som et blikkfang og tydeliggjør budskapet i reklamen.
Legg igjen en kommentar