Innledning
Sangteksten «Jeg er en by» er skrevet av den norske artisten Anne Grethe Preus, og ble utgitt på musikkalbumet «Lav sol, høy himmel» i 1989.

Det er et tradisjonelt symbolsk dikt på 7 strofer om et menneske på jakt etter sin egen vei. –Fin innledning Frihet og kjærlighet er sentrale tema.

I det ytre er diktet en skildring av et menneske som «går på en ukjent vei» og på «…hundrevis av gater» og leter etter en livspartner eller kjærlighet.

Utdrag
Hun bruker byen som et symbol på seg selv, der gater, smug, park, torg, tak, og tårn er ulike deler av henne.

Når hun skriver at hun «vil kjenne hvert smug» og «danse på tak» brukes dette som symbol på at hun vil utforske seg selv og bli kjent med sine ukjente sider.

Denne ukjente veien kan være et symbol på livsveien som hun ennå ikke kjenner, men vil lære å kjenne. –Fint!

Diktet består av sju strofer og kan deles i tre hoveddeler. Strofe 1, 2 og 4 har samme form og representerer versene i sangen.

Strofe 3, 5 og 7 er like, og representerer refrenget i sangen. På denne måten brukes virkemidlet gjentakelse. Refrenget kommer igjen tre ganger og er svært gåtefullt.

Siste del av refrenget, «Jeg går på en ukjent vei, så fri, fri ,fri ,fri er jeg» beskriver et indre søk, og her er formen nesten fast.

Strofe 6 skiller seg fra resten av diktet, ved at det har en annerledes form. Denne strofen har kun 3 linjer, i motsetning til de andre strofene, i tillegg til at den ikke har innslag av rim.

Kan du vise eksempel på strofe 6 og utdype hvordan strofen fungerer i helheten? Diktet fremstår ganske rytmisk, og har flere eksempler på enderim, som «dem» «frem», «torg» «borg», «tak» «bak».

I de to første versene er det faste rim i verselinje 4 og 7, mens disse kommer i linje 5 og 8 i tredje vers.

I refrenget opptrer enderimene fast i linje 2 og 4, og i linje 5 og 6. Det finnes også eksempler på allitterasjon («velkjent vei»). «Fremmede steder» kan være et eksempel på assonans.