Innledning
Novellen "Bundet til et tre i skogen" er forfattet av den norske skribenten Karin Sveen. Denne fortellingen er en del av novellesamlingen "døtre," som så dagens lys i 1980.
En kritisk analyse fra Simen Skjønsbert uttrykker følgende synspunkt: Karin Sveen fremstiller på en presis og konkret måte ulike situasjoner som belyser hvordan kvinners posisjon i samfunnet blir påvirket av krefter hun ikke har kontroll over, da hun aldri har blitt gitt sjansen til å oppnå den nødvendige selvfølelsen og innsikten.
Dette er nettopp kjernen av det novellen utforsker, nemlig kvinnens følelse av maktesløshet i møte med eldre gutter.
Innholdsfortegnelse
Komposisjon
Konflikt
Synsvinkel
Personskildring
Litterære Virkemidler
Miljøskildring
Tema, Handling, Motiv
Utdrag
Personskildring
To hovedkarakterer trer frem i novellen, nemlig jenta og gutten.
Blant dem er det muligens jenta som bærer størst betydning, da vi får innblikk i hennes indre tanker. Karakterene blir ikke detaljert beskrevet; hverken navn eller alder blir oppgitt.
Det eneste vi får direkte informasjon om er at jenta er iført en lusekofte og et foldeskjørt, og at hun har sluttet med lye. Gutten bærer en blå kjeledress.
Det som er mest interessant og beskrivende, må man konstruere i sin egen fantasi. Under deres vandring til mogopen kommer det frem at de er unge.
En eldre gutt og jente ville sannsynligvis ha plukket blomster til sine mødre. Samtidig fremstår de som naive, idet deres tanker om bekkegubben og Gamle Hilde blir fremstilt på en forvirrende måte, med begrenset innsikt i andres følelser.
Å alderen deres er ikke langt fremme i tid. Muligens rundt 10 år gamle. I begynnelsen av fortellingen er den unge jenta en lystig person.
Etter vendepunktet preges hun av frykt, usikkerhet og en følelse av maktesløshet. Kjæresten hennes synes også å være glad i begynnelsen, men etter vendepunktet gjennomgår han en drastisk forandring.
Han går fra å være redd, usikker og beskyttende overfor kjæresten, til å bli fylt av hat, sinne og en sterk trang for hevn etter mishandlingen.
Han er med andre ord en dynamisk karakter. Den samme dynamikken ser vi hos kjæresten hans. Åge og Lyder er to andre karakterer i novellen – de eldre guttene som mishandler hovedpersonen.
Deres tilstedeværelse uttrykker ondskap, mangel på respekt og hat. Disse egenskapene er tydelige fra første stund, og forandrer seg ikke – dermed er de statiske karakterer.
Legg igjen en kommentar