Innholdsfortegnelse
Del A
Del B – Oppgave 1
Utdrag
«Sorrig og glæde de vandre tilhobe» er ein salme skrevet av Thomas Kingo, utgitt i 1681. Salmen uttalar seg mykje om livet på jorda og i himmelen, men kva er heile meininga som skjuler seg bak alle dei vanskelege orda?
Temaet i salmen ligger overalt i teksten, til og med i namnet: «Sorg og glede vandrar i hop». Han beskriv mykje om korleis livet på jorda er fint, og verdt å leve, men er ikkje like godt som ein ville tru, samanlikna med himmelen. Han omtalar lykke og ulykke som kontrastar i liva våre, som noko slags Yin og Yang.
Dette utspeler seg tydelegst i det siste verset, med verselinjer som «Dejligste roser har stindeste torne». Salmen avsluttar med linja «Himlen har ene lyksakligheds stand», som igjen forsterkar temaet om at jorda er full av sterke kontrastar mellom godt og vondt, men at berre i himmelen er det vonde borte.
Som ein kan lett sjå, er teksten skrevet veldig dramatisk, med sterkt språk. Dette er eit ganske typisk verkemiddel for litteratur som ble skrive under barokken.
Ein tekst skulle vere dramatisk for å vekke følelsar i dei som høyrde han. I tillegg beskriv han sterke kontrastar mellom godt og vondt på jorda, noko som også er veldig typisk for denne tida.
I tillegg til dette handlar teksten også om gud, og om å komme til himmelen, noko som er definerande for barokk-litteratur.
Alt i alt vil eg seie denne teksten handlar klart om korleis menneskejorda er full av godt og vondt, men at det berre er godt i himmelen, som blir presentert med mange typiske trekk for barokken.
---
«Jenteloven – feministisk førstehjelp» er et stykke politisk litteratur som ikke er redd for å være konkret om hvilke ideer det kjemper for, og hvilke endringer samfunnet burde se.
Boka er skrevet av Sofie Frøysaa og Ulrikke Falch i 2018, og er både en guide som kan hjelpe den som er usikker på seg selv, og en bok som snakker om hvordan alle som bor i samfunnet kan forbedre det, og hele verden når du først er inne på det. I dette utdraget kommer forfatterne fram med progressive og feministiske ideer angående skjønnhetsindustrien.
Legg igjen en kommentar