Innledning
Om mus og menn er en novelle skrevet av Gro Dahle, novellen er en del av novellesamlingen, Inflammasjon (1995). Gro Dahle har både skrevet diktsamlinger, barnebøker og novellesamlinger.
Denne teksten og andre av hennes novellesamlinger har ofte et naivt og lett absurd preg. Dette kommer frem ved at teksten inneholder rare assosiasjoner, ikke-logiske bilder og groteske detaljer.
Tematikken i novellen” Om mus og menn”, handler om at vi møter en kvinne som føler seg veldig ensom, som vil ha litt selskap, og dermed får selskap av en mus.
Utdrag
Spenningen bygger seg sakte i starten, men utvikler seg stadig. Når du starter å lese novellen vil du føle at det er veldig komplisert og forvirrende.
Senere i handlingen blir det mer spennende fordi det kommer andre faktorer inn i bildet. Klimaksen vil jeg si er når hun kjøper seg en ny mus etter at hun skylte den forrige musa, Mussolini i do.
Dette er grunnet til at vi ser en sterk kobling mellom Mussolini og kvinnen i det første avsnittet, og dermed kom det veldig uforventet at hun skulle skylle han ned.
Vendepunktet i novellen er når vi kommer til den siste delen i novellen, der setningen går slik” og etter to dager på sofaen lød han navnet sitt”.
Den som leser novellen vil hele veien få en forståelse av at i handlingen så møter vi på en gutt, men når vi får lest den siste setningen vil vi sitte igjen med et spørsmål til oss selv.
Blir det snakket om en gutt eller en hund? Jeg tolket det slik at det måtte være en hund, men som symboliserer en mann.
Nesten øverst i siste avsnitt blir det sagt at han sitter ytterst på sengen og fingret med fingrene sine, vi har et utgangspunkt av at det både kan være et menneske og en hund.
Jeg tolker det fortsatt slik at det er en hund, så fingrene kan være labbene, og da ser jeg en form for besjeling. Besjeling gir menneskelige egenskaper til dyr, planter eller ting. Det kan også være en type metafor.
Vendepunktet vises tydelig ved at forfatteren skriver det veldig detaljert på korte avsnitt. Dette gjør også at det blir mer spenning i teksten, og gjør at vi vil lese videre. Etter to dager lød” han” navnet sitt, gjør at det blir en åpen slutt.
Legg igjen en kommentar