Innholdsfortegnelse
Hensikten
Hypotese
Utstyret
Fremgangsmåte
Resultat
Diskusjon
Konklusjon

Utdrag
Hensikten med dette eksperimentet er å utforske egenskapene til grunnstoffet jod, som tilhører gruppe 17 i periodesystemet.

Disse grunnstoffene er kjent som halogener.
Halogener er fellesbetegnelsen for alle elementene som befinner seg i gruppe 17 i periodesystemet. Halogenene er karakterisert som ikke-metaller, og de danner alle toatomige molekyler som er bundet sammen av enkeltbindinger.

En distinkt egenskap ved halogenene er at de har syv elektroner i sitt ytterste elektronskall og dermed streber etter å få ett til for å oppfylle oktettregelen. Dette gir dem også en betydelig elektronegativitet.

Når vi utforsker halogener, er to relevante begreper van der Waalske-krefter og sublimasjon. Van der Waalske-krefter representerer en type tiltrekning mellom elektrisk nøytrale molekyler.

En viktig karakteristikk ved disse kreftene er at de øker i styrke med molekylets størrelse, samtidig som elektronenes avstand til den positivt ladede kjernen også øker (dette gjør dem lettere å polarisere).

Dette resulterer i at større molekyler har høyere kokepunkter sammenlignet med mindre molekyler. Jod, som er et relativt stort atom i henhold til det periodiske systemet, er spesielt påvirket av van der Waalske-krefter som holder molekylene sammen.

Sublimasjon er en faseovergang der et stoff går fra fast form direkte til gassform uten å gå gjennom en væskefase.

Dette er en endoterm prosess, noe som betyr at det krever tilførsel av energi for å skje. Sublimasjon kan sammenlignes med fenomenet som oppstår når rim dannes på trær, der isen går fra fast form til gassform uten å smelte først.

Hypotese: Min hypotese er at jod-krystallene interagerer med oksygenet på en måte som fører til dannelse av en spesiell gass..

Utstyret vi benyttet for å utføre eksperimentet inkluderte en erlenmeyerkolbe, en gassbrenner, fyrstikker, et urglass, vann, en krokodilleklype og kjemikaliet jod (I2) i fast form.