Innledning
«Morgonfuglen» er et dikt skrevet av Frode Grytten, som ble utgitt i 2019 og er fra diktsamlingen Landet bortenfor landet.Område 51. Protestsongar.
Diktet tilhører tidsepoken modernismen. Det som kjennetegner modernistiske dikt, er at de ikke følger en bestemt oppskrift.
Rytmen og formen er fri, og lengde på verselinjer og strofer kan variere. Modernistiske dikt omhandler ofte dystre og fremmede opplevelser, noe vi kan se i «Morgonfuglen».
Motivet i diktet er krig og årsakene til det, fortalt fra verdenslederne sitt perspektiv. Diktet består av sju strofer og til sammen 46 verselinjer. Det har en fri form og rytme, som vi kan se på oppbyggingen.
Verselinjene varierer svært mye med antall ord, og antall verselinjer i strofene gjør også det. Strofe fire og sju består kun av to verselinjer, mens de andre består av sju til ti verselinjer.
Denne friheten i diktet gjør at det tilpasses leseren, og flyten kan variere med hvordan en tolker det. Selv om diktet har er skrevet fritt, består det av rim og gjentakelser som skaper en viss rytme.
Utdrag
Temaet i diktet er hva verdensledere gjør, men ikke sier. Grytten har skapt et dikt bestående av tanker som presidenter og ledere kanskje egentlig har, men ikke vil omtale seg om høyt.
For dem er det ikke et problem å utføre de utilgivelige handlingene som blir beskrevet. I andre strofe har Grytten skrevet følgende «Nokre sivile tap må reknast inn / eit par tusen ungar / eit par tusen gamlingar / eit par tusen gravide».
At han har skrevet «eit par tusen» i starten av hver verselinje, har som virkning at det ikke virker særlig alvorlig.
I ledernes øyne er det ikke så nøye, men at flere tusen uskyldige barn, gravide og eldre mister livet er egentlig alvorlig.
«Morgonfuglane» i diktet kan være en metafor for jagerfly som slipper ned bomber, og i diktet fortelles det hva de i jagerflyet ser.
Grytten bruker «Område 51» som jagerflyenes base. Område 51 er et avstengt og hemmelig territorium i USA. Her kan forsvaret teste ut våpen og fly uten noen forstyrrelser.
Ingen kan komme inn uønsket og demonstrere, som gjør dette området trygt for lederne, i motsetning til de i krigen som lever under farlige omstendigheter. Tittelen kan ha blitt valgt fordi man forbinder morgenfugler med noe fint.
Legg igjen en kommentar