Innledning
Det er ikke alle som har en jobb eller et arbeid å gå til. Arbeidsledighet er noe som skjer i de fleste land.
Det er et samfunnsproblem, som oppstår når det er mer arbeidskraft enn etterspørsler i arbeidsmarkedet.
Det vil si det er personer som ikke har inntektsgivende arbeid, men som forsøker å skaffe seg et arbeid.(Stokke & Stoltz, 2018)
Det er dessverre alt for mange som er i den posisjonen. Dette innebærer at de som har lyst til å arbeide og er arbeidsfør, ikke får arbeide med det de er kvalifisert til, på grunn av få arbeidsplasser.
I denne oppgaven skal jeg først gjøre rede for viktige faktorer som kan bidra til arbeidsledighet i Norge.
Videre skal jeg drøfte om hva som er årsakene til at det er arbeidsledighet.
Innholdsfortegnelse
Arbeidsledigheten i Norge
Hvem er utsatt?
Menneskelig arbeidskraft trengs ikke mer
Økonomien går ikke bra
Friksjonsledighet og sesongledighet
Kilder:
Utdrag
Friksjonsledighet er når man er arbeidsledig i en kort periode. Som når du skifer jobb eller er ferdig utdannet.
Det er altså en kortidsledighet som vil vare i mindre enn seks måneder. Denne sitasjonen er normal, ettersom man er i en fase der man er student og skal ha sin første jobb eller lignende. (“Friksjonsledighet,” 2018)
Sesongledighet går ut på når vedkommende kun har jobb deler av året, og er arbeidsledig når det ikke er noe å gjøre.
Et eksempel er å jobbe på et skisenter eller som badevakt. Dette er bare aktuelt deler av året, da det er behov for det.(“Arbeidsmarked og arbeidsledighet,” n.d.)
I denne oppgaven har jeg drøftet årsaker til at deler av befolkningen i Norge blir arbeidsløse. Det finnes mange årsaker som friksjon, konjunksjon og strukturledighet.
Norge vil mest sannsynlig ikke bli et land med 0% arbeidsledighet. Det vil alltid være noen som ikke klarer å komme seg inn på arbeidsmarkedet på grunn av mange forskjellige grunner.
Heldigvis prøver Norge gradvis å få et større arbeidsmarked, slik at alle skal få mulighet til få en inntekt og et arbeid å gå til. (Braathen, n.d.)
Som nevnt i teksten er det ulike ledigheter som kan påvirke oss til å enten miste jobben eller ikke ha jobb i perioder.
Legg igjen en kommentar