Innledning
Jeg valgte å skrive om forfatteren Unni Lindell av flere årsaker. For det første har jeg lest flere av bøkene hennes, og hun har vært en favorittforfatter for meg siden jeg begynte å interessere meg for litteratur.

Ikke bare på grunn av hennes fantastiske skriveferdigheter, men også på grunn av hennes unike personlighet.

Det er noe helt spesielt med henne som skiller henne fra andre forfattere og gjør henne nesten magisk.

Selv om jeg ikke likte hennes tidlige verk som "Annas Barn" og "Sugemerket", tror jeg det skyldes min egen uvilje mot klissete ungdomsbøker.

Men hennes krimbøker derimot, er virkelig fantastiske. De gir meg frysninger nedover ryggen, spesielt "Rødhette", som jeg forresten har presentert i dette særemnet.

Innholdsfortegnelse
Innledning av særemne
Forfatterbiografi
Presentasjon av boka «Rødhette»
Presentasjon av boka «Prinsesser er rosa om dagen og sorte om natten»
Avsluttning av særemne. Dikt
Kilder

Utdrag
Unni Lindell er en norsk forfatter som skiller seg ut fra mengden. Med sin spesielle klesstil og fjerne væremåte, virker hun nesten som en magisk skapning.

Hennes markerte lepper og mørke, rufsete hår legger til hennes unike utseende, og hennes besettelse med katter gjør henne enda mer interessant.

Hun har utgitt mer enn 40 bøker i forskjellige sjangre, inkludert kriminalromaner, barne- og ungdomsbøker, noveller og en diktsamling.

Hennes syv bøker om kriminaletterforskeren Cato Isaksen har blitt spesielt populære og har også blitt til film og TV-serier.

Unni Lindell har også samarbeidet med andre forfattere, blant annet Anne B. Ragde, som er både hennes beste venn og rival.

De skrev sammen boken «To fruer i en smekk». Hun har også samarbeidet med Mark Levengood på boken «Kjære Gud jeg har det godt, har du noe ull».

Gjennom sin karriere som forfatter har Unni Lindell mottatt flere priser og utmerkelser, inkludert Riverton-prisen i 1999 for boken «Drømmefangeren», og kritikerprisen i 1994 for beste barne- og ungdomsbok for boken «Sugemerket».

Hun har også blitt kåret til Norges beste ungdomsforfatter av medlemmer i ungdomsbokklubben.

DE FØRSTE ÅRENE
Unni Maria Lindell, født 3. april 1957 i Oslo, vokste opp med sine foreldre og tre søstre.

Allerede som barn var hun fascinert av bøker og skriving. Som 10-åring bestemte hun seg for å forfølge drømmen om å bli forfatter, til tross for at familien mente at skrivekunst var en mannsdominert bransje.

Etter å ha fullført videregående skole på Valler i Bærum, valgte hun å vie seg til litteraturen og tilbrakte mye av tiden sin i skolens lesesal.