Innledning
Renessansen var bakteppet til en rekke oppdagelser om verdensrommet, hvor Nicolaus Copernicus var en av de viktigste bidragsyterne.

Han fikk mye oppmerksomhet, både negativ og positiv, da han lanserte en ny teori om verdensbildet.

Jeg skal komme tilbake til hva denne teorien handler om, men først skal jeg fortelle litt om hvem Nicolaus Copernicus var.

I denne teksten skal jeg yta for meg hvordan Copernicus ble påvirket av renessansen, med tanke på typiske kjennetegn ved denne perioden.

I tillegg skal jeg fortelle om noen av utfordringene han møtte, og hvorfor det var så vanskelig for kirken å godta et nytt verdensbilde.

Utdrag
Renessansen blir assosiert med de 15. og 16. århundre, og betegnes som gjenfødelsen for den europeiske kulturen etter den mørke Middelalderen.

På denne måten ble perioden oppfattet som en åpning til en ny verden for utdannede personer.

I denne perioden var det mange som studerte de gamle ideene fra antikken, som da ble kalt humanister.

Ordet humanister bidrar til den ukorrekte ideen om at disse personene ikke var religiøse i det hele tatt, noe de egentlig var.

Generelt var humanisme en fornyet interesse for kunst og vitenskap.

Europeiske forskere gjenoppdaget gresk og romersk kunnskap, og utdannede europeere følte at mennesker var ubegrenset i sin tenkningskapasitet og burde omfavne alle typer kunnskap.

Renessansen er egentlig ganske kontroversiell, fordi det kan diskuteres om renessansen egentlig fant sted, og det kan trekkes frem at den vanlige befolkningen ikke visste at de levde i renessansen.

De fleste folk i Europa var ikke klare over renessansen fordi kunsten og kunnskapen bare påvirket en veldig liten del av den europeiske befolkningen.

---

I våre dager vet alle at jorda er rundt, og at den beveger seg. I dag ser vi på dette som det mest naturlige i verden, mens på renessansens tid var det ikke sånn.

Siden 150 e. Kr. hadde Ptolemaios’ geosentriske verdensbilde hersket. Det geosentriske systemet plasserte jorda i sentrum av universet, og lot sola og de andre planetene rotere rundt jorda.

Tilhengere av geosentrismen mente at jorda var flat og at den ikke bevegde seg. Denne teorien var godt mottatt av både vitenskapelige og religiøse samfunn, fordi mennesket fikk da en gunstig plass i universet.

Men Copernicus introduserte en ny teori, som ble kalt det heliosentriske verdensbildet.