Innholdsfortegnelse
1. Hvem er mottakerne?
Henvender han seg til en gruppe mennesker eller flere?
2. Hva sier Obama om USAs rolle i Afghanistan og Irak?
Kommer han med noen innrømmelser her?
3. Finn eksempler på at Obama forsøker å bygge relasjoner og fellesskap mellom den muslimske og den vestlige verden?
4. Obama nevner 3 områder med ”tension”. Hvilke tre er disse og hvilke løsninger skisserer han?
A) Etter å ha svart på disse spørsmålene kan du forsøke å sette funnene dine inn i en retorisk analyse. Stikkord, eksempler.
1. Den retoriske situasjonen
2. Tekstens bestanddeler
4. Tekstens overbevisende kraft
5. Vurdering av teksten
B) Pek også på hvordan Obama utviser interkulturell kompetanse.
Utdrag
1. Hvem er mottakerne?
Henvender han seg til en gruppe mennesker eller flere?
I Kairo taler han spesielt til forsamlingen og henvender seg både til muslimske samfunn og til den vestlige verden, med spesiell vekt på amerikanerne.
2. Hva sier Obama om USAs rolle i Afghanistan og Irak?
Kommer han med noen innrømmelser her?
I sitt engasjerende talerør diskuterer Obama den anspente forholdet mellom USA, Afghanistan og Irak, en anspenthet som har røtter i både historiske begivenheter og politiske utviklinger.
Obama understreker viktigheten av å starte på nytt når det gjelder forholdet mellom Vesten og Midtøsten. USA har en sterk vilje til å bistå Irak i å skape en lysere fremtid ved å være en partner, gi støtte og etablere et nært bånd med landet, samtidig som de ønsker å gi Irak tilbake til irakerne selv.
I Afghanistan streber USA etter å bidra til oppbyggingen av nye skoler, sykehus og bedre veier for å gjenreise nasjonen. Målet er å fremme vennskap og samarbeid mellom nasjonene.
Obama erkjenner åpent at krigen i Irak kunne ha blitt løst diplomatisk i stedet for militært, og han innser at makt ikke alltid er svaret på konflikter.
Han tar også ansvar for de amerikanske handlingene etter terrorangrepene den 11. september, og han beskriver dem som avvikende fra nasjonens idealer.
Obama forsvare sine egne handlinger ved å henvise til situasjonen i Afghanistan, men han har sterke motforestillinger når det gjelder president Bushs beslutning om å gå til krig i Irak.
Legg igjen en kommentar