Innledning
Novellen "alle vi" ble utgitt i 1993, og er skrevet av forfatteren Marit Kaldhol. Den ble publisert i novellesamlingen "Alle vi".
Samlingen inneholder syv noveller som alle er rettet mot ungdom. Hun tar opp sentrale temaer i ungdomstiden som lengsel, kjærlighet og skyldfølelse. Sistnevnte er brukt i novellen vi nå skal analysere, men det kommer vi tilbake til senere.
Jeg mener temaet i novellen er mobbing, utestengelse, skyldfølelse og gruppementalitet. Novellen baserer seg på mobbingen som utføres av ungdommene mot Lill Miriam.
Eksempler på dette er "Ho hadde ikkje ein sjanse på spagaten, og så begynte ho å grine i garderoben fordi vi lo litt av kor komisk det var".
Utdrag
Når det gjelder personene i novellen består de av en jeg-person, Lill Miriam og resten av ungdommene. Jeg tenker at hovedpersonen er Lill Miriam.
Hennes ytre egenskaper beskrives som "så gørrfeit at vi blir heilt kvalme av å sjå på alt fleske". I tillegg beskrives det "Vi dreg av ho den digre kjolen.
Som eit telt." Gjennom dette får forfatteren frem at hun er overvektig, og kanskje større enn de andre barna. Under har hun en mørkeblå badedrakt.
Når det kommer til indre egenskaper får vi vite at hun er mye plaget med mobbing og stygge kommentarer. Teksten forteller at hun ofte begynner å gråte.
Hun har heller ikke noen venner som støtter henne og derfor står hun veldig alene i situasjonen. Lill Miriam er en statisk person som ikke endrer seg i løpet av novellen.
Jeg-personen og resten av ungdommene er også statiske og endrer seg lite i løpet av teksten. De mobber og har liten respekt for Lill Miriam og hennes situasjon og det viser litt av deres indre egenskaper.
Man ser at barna i denne novellen fremstilles som mobbere, slemme, og respektløse. Personmiljøet mellom barna og Lill Miriam er anspent.
Barna mobber og tråkker ned på jenta hele tiden og minner henne på at hun ikke er bra nok. Det fysiske miljøet i handlingen foregår store deler på en strand.
Novellen inneholder flere forskjellige virkemidler. Blant disse finner vi gjentakelser, kontrast og sammenlikning. Allerede tidlig i novellen finner vi eksempler på gjentakelse og kontrast. Ordet "alle vi" gjentas gjennom hele teksten, og ofte i forbindelse med navnet til Lill Miriam.
Legg igjen en kommentar