Innledning
“Rivalen” er et dikt skrevet av Rudolf Nilsen og ble utgitt i diktsamlingen “På gjensyn” i 1929. Nilsen debuterte i 1925 med diktsamlingen «På stengrunn».
Han rakk kun å utgi 2 diktsamlinger før han bli syk i Paris og død 1929. Mens den tredje diktsamling «Hverdagen» ble utgitt posthumt.
Innholdsfortegnelse
Rivalen-Diktanalyse
- Motiv:
- Tema I Rivalen Kan Være:
- Ytre Komposisjon
- Indre Komposisjon:
- Virkemidler:
- Mulig Tolking:
- Konklusjon:
Utdrag
Rivalen er kritisk realistisk, og foregår i kronologisk rekkefølge. Det er ikke vanskelig å henge seg på diktet, det går av seg selv.
Rivalen er et Jeg-dikt, Jeg- person skildrer situasjon tydelig. Jeg-person mens, den som kommer fra fabrikk er en av dem.
Siste verselinje første strofe «Du var blant første av dem» dette lager en slik grense mellom jeg-person og de som arbeide i fabrikk.
Diktet er
kjønnsnøytralt, det brukes kun subjektive pronomen (jeg, du). Rudolf Nilsen og de andre lyrikkene fra denne litterære perioden hadde ofte appeller om å delta i klassekampen i diktene sine.
Virkemidler: Det mest tydelig virkemiddel i Rivalen er Kontrast
* Kontrast: første strofe, første og andre verselinje der kvinnen er ferdig på jobb og venter på jeg-person. Er i kontrast med siste strofe, første og andre verselinje, der partneren ser hvordan jobben på fabrikk svekket dama etter arbeid.
* Tittelen Rivalen kan bli tolket som en allegori, også den skal ikke tolkes bokstavelig, men symbolsk. Tittelen refererer på fabrikken kvinnen arbeider, altså et språklig bilde.
Det er synlig at fabrikken er antagonisten i diktet, dette er tydelig i siste verselinje «rasende kjennetegn» Dette kan bety at rivalen, som er fabrikken misbruker kvinnen, eller så er arbeidsforholdene veldig dårlig.
Legg igjen en kommentar