Innledning
Dave Grohl startet sin musikalske karriere da han var rundt 13-14 år gammel, hvor han begynte å spille gitar og skrive sanger.

Han ble også med i flere hardcore punkband og spilte aktivt med dem. På slutten av 80-tallet ble han trommeslager for det Washington-baserte bandet Scream, hvor han også fikk muligheten til å spille inn noen av sine egne låter på bandets siste album.

Etter å ha tilbrakt sommerturnéen med Scream i 1990, bestemte han seg for å bli med i Nirvana og flyttet til Seattle.

Utdrag
Etter at Kurt Cobain, frontfiguren i Nirvana, tok sitt eget liv i april 1994, ble det stille fra ham en stund. Men til høsten bestilte han tid i et profesjonelt studio og brukte bare en uke på å spille inn debutalbumet til Foo Fighters.

Han spilte alle instrumentene selv og laget 100 kopier som han ga til venner, familie og plateselskapet. Dave Grohl, som hadde spilt trommer i Nirvana, valgte ikke å satse på en solokarriere etter at hans solo-prosjekt ble svært ettertraktet av store plateselskaper.

I stedet dannet han et band ved å bli kjent med Nate Mendel, bassist i bandet Sunny Day Real Estate, gjennom sin kone.

Mendel ble med i bandet sammen med trommisen til S.D.R.E, William Goldsmith, og Nirvana sin gitarist, Pat Smear.

Bandet tok navnet Foo Fighters, etter en hemmelig gruppe som forsket på UFO-er under andre verdenskrig, og signerte en platekontrakt med Capitol Records.

De ga ut debutalbumet "Foo Fighters" som inneholdt de samme sangene som Dave Grohl hadde spilt inn alene. Albumet ble en stor suksess i USA, og "This is a call" ble en stor hit.

I nesten hele 1996 spilte bandet konserter over hele verden. Mot slutten av året begynte de å spille inn sitt neste album med produsenten Gil Norton.

Trommeslager William Goldsmith spilte inn to sanger før han forlot bandet. Dette førte til at Dave Grohl måtte spille trommer på resten av albumet.

Rett før utgivelsen fikk bandet en ny trommeslager, Taylor Hawkins, som tidligere hadde spilt sammen med Alanis Morisette.

Det andre albumet til Foo Fighters, "The Colour and the Shape", og det første de spilte inn som et band, ble utgitt i mai 1997. Hitene på dette albumet inkluderer "Wind Up", "My Hero", "Everlong", og "Walking After You".