Innholdsfortegnelse
Litt om melkekua
Opprinnelse og avl
Kuas atferd
Kua etter kalving
Dyrevelferd i fjøset
Hele produksjonskjeden
På slakteriet
Fôring av kua
Fjøsstellet
Produkter fra kua
Kilder
Utdrag
Litt om melkekua
Melkekua i rasen NRF er en kombinasjonsku, som er avlet frem av Geno. Den er avlet mye på både helse, melk og kjøtt.
Kua er en drøvtygger med 4 mager, som betyr at den kan gjøre gress om til energi, som er en kjempefin måte å bruke alle ressurser på.
Opprinnelse og avl
I Norge er det bedriften Geno som driver med avl hos NRF. 16. november 1935 ble bedriften opprettet, og har fått til mye siden den gang.
I dag er NRF-kua avlet mye på det med helse, kjøtt og melk, noe som fører til at vi har en frisk og produksjonsdyktig ku.
Kuas atferd
Kua er et sosialt dyr, som betyr at det liker å være blant andre dyr, men trives også ganske godt aleine.
I fjøset er det et ganske stort hierarki, hvor de som er ledere får det beste. Den beste maten og beste plassene til å ligge på.
Dette kalles for rang. Det som fører til at kua kommer høyt på rang er blant annet; horn, erfaring, og alder.
Kua etter kalving
NRF har ikke så sterkt morsinstinkt, men dette er veldig variert fra ku til ku.
Noen kuer vil ikke ha noe med kalven å gjøre og kan rett og slett gå til angrep på kalven.
Andre derimot har så sterkt morsinstinkt at dem kan gå til angrep på deg hvis du kommer for nærme kalven. Dette er en del av grunnen til at kalvene blir fratatt moren etter kalvingen.
Dyrevelferd i fjøset
Løsdriften skal være en mobbefri sone. Det skal ikke være kroker og hjørner slik at kuer kan mobbe andre kuer ved å «stenge de inne».
Det må være liggeplasser nok til alle og åpningsluker til forbrettet for alle dyr slik at rangen ikke ødelegger for velferden deres.
Sykebinge og kalvebinge er også et velferdskrav, hvor de skilles ut til sånn at de kan behandles alene.
Legg igjen en kommentar