Innledning
Jeg har skrevet både en kort oppsummering og en personlig vurdering av boken "Fugledansen". Boken er på 227 sider og ble skrevet av forfatteren Ingvar Ambjørnsen.
Den ble første gang utgitt av J.W. Cappelens Forlag as i 1995 og er en frittstående oppfølger til boken "Utsikt til Paradiset" som ble utgitt i 1993. Ingvar Ambjørnsen, som ble født i Larvik den 20. mai 1956, er en kjent norsk forfatter.
I boken "Fugledansen" følger vi hovedpersonen Elling, som nylig har blitt utskrevet fra psykiatrisk behandling.
Sammen med vennen Kjell Bjarne forsøker han å finne sin plass i samfunnet, samtidig som de navigerer gjennom utfordrende personlige problemer.
Boken gir et sterkt og realistisk portrett av to menn som sliter med å tilpasse seg samfunnet og finne sin egen identitet.
Min personlige vurdering av boken er at den er velskrevet og engasjerende, med et godt balansert forhold mellom humor og alvor.
Ambjørnsens skildringer av Ellings og Kjell Bjarnes utfordringer og seire er både hjerteskjærende og inspirerende.
Boken er en sterk påminnelse om viktigheten av å akseptere mennesker som de er, og at alle har rett til å finne sin egen vei i livet.
Utdrag
Bokens bruk av førstepersonsforteller gjorde at jeg følte jeg var tilstede i Ellings tanker og handlinger, og ikke bare en tilskuer til bokens hendelser.
Dette gjorde det lettere å forstå Ellings karakter, men samtidig var det vanskelig å identifisere meg helt med ham. Likevel var det en positiv opplevelse å kunne føle seg så tett på hovedpersonen.
Selv om dialogene i boken var hovedsakelig mellom Elling og tre andre personer, nemlig moren, Kjell Bjarne og Gunn, var de viktig for å bryte opp teksten og gi leseren en mulighet til å få mer innsikt i karakterene på kort tid.
Uten dialoger hadde det vært vanskelig å holde interessen oppe gjennom hele boken. Selv om jeg ikke kjenner navnet på denne teknikken, likte jeg hvordan den var utført i boken.
Det siste kapittelet i boken starter med et kraftfullt leserinnlegg fra Elling som gir leseren en klar forståelse av hans verdenssyn og personlighet.
Med bare noen få setninger viser Elling sin reflekterte side og sin evne til å sette pris på små ting i livet. Sitatet fra leserinnlegget: "Bagateller, vil kanskje enkelte si.
Men er det ikke slik, at det er bagatellene, de små detaljene, som til sammen utgjør hverdagen vår?" (side 203) er en påminnelse om å verdsette livets enkle gleder og finne skjønnhet i de små tingene.
Det er et vakkert øyeblikk i boken som viser at selv om Elling har mange utfordringer, har han likevel en dyp forståelse av verden rundt ham.
Legg igjen en kommentar