Innledning
Tre historier med tårn, død og Rapunsel i tittelen, skrevet over flere århundrer fra 1812 og frem til for to år siden. Men hva kan man skrive om dette?
Mange muligheter, tenker du kanskje, men for forfatteren er det en stor utfordring. Eksamen har pågått i en time og 46 minutter, og så langt har bare hundre og syv ord blitt skrevet ned.
Utdrag
Media fremstiller ofte kvinner som ensomme, deprimerte vesener som er mer opptatt av å bruke penger enn å tenke rasjonelt. Dette er en stereotypisk og urettferdig fremstilling av kvinner i dagens samfunn.
En "tegneserieeventyr" som inneholder dette budskapet er tydelig. Kvinner og jenter bør holde seg innendørs etter midnatt for å unngå farlige situasjoner.
Men dette er ikke en god løsning på problemet. Vi må i stedet jobbe for å skape et samfunn der kvinner kan bevege seg fritt og trygt, uansett tid på døgnet.
Forfatteren av teksten skrev og tegnet dette for to år siden, uvitende om at lommemannen ville bli arrestert og satt bak lås og slå.
Selv om lommemannen nå er tatt, er det fortsatt viktig å bekjempe alle former for overgrep og sikre trygghet for kvinner og jenter i samfunnet vårt.
På den tiden da engelskmenn var i ferd med å revolusjonere industriproduksjonen ved å introdusere dampmaskiner, en oppfinnelse som tillot "The Spinning Jenny" å spinne milesvis med garn i løpet av en dag, var det en tysker som bestemte seg for å gjøre tentamen min enda mer utfordrende enn den allerede var. Jeg vil takke deg, kjære tysker, for det.
Legg igjen en kommentar