Innledning
Forfatteren Lars Saabye Christensen, som ble tildelt Nordisk Råds Litteraturpris for sin roman "Halvbroren" i 2002, er også kjent for å ha skrevet den populære boken "Beatles".

Christensen ble født den 21. september 1953 og har et omfattende forfatterskap med flere av de mest anerkjente bøkene i norsk litteratur.

I 1976 debuterte han med diktsamlingen "Historien om Gly", som han vant Tarjei Vesaas-prisen for.

Etter dette har han utgitt flere diktsamlinger, blant annet "Kamelen i mitt hjerte" (1978), "Jaktmarker" (1979), "Paraply" (1981) og "Steder" (1986).

I tillegg har han skrevet en rekke romaner, som "Amatøren" (1977), "Billettene" (1980), "Jokeren" (1981), "Beatles" (1984), "Blodets bånd" (1985), "Sneglene" (1987), og selvfølgelig "Bly" (1990), som er oppfølgeren til "Beatles".

Christensen har også erfaring som barnebokforfatter og manusforfatter for film. Han har utgitt flere novellesamlinger og romaner som har gjort ham til en av de mest kjente og respekterte forfatterne i Norge.

Utdrag
Sebastian var den modigste av gjengen, alltid på jakt etter nye opplevelser og spenning. Han eksperimenterte med ting som hasj, men det skulle vise seg å være en farlig vei å gå.

Etter at moren hans fant seg en ny partner, flyttet Sebastian ut og livet hans begynte å rakne. Han havnet på skråplanet og klarte ikke å komme seg opp igjen.

Sebastians far, som var sjømann, ønsket å møte ham i Paris. Sebastian hadde alltid drømt om å bli sjømann selv, men hans avhengighet og destruktive oppførsel gjorde det umulig for ham å finne faren i den store byen.

Ingen visste hvor han var eller hva som hadde skjedd med ham.

Kim, Gunnar og Ola jobbet hardt hele sommeren for å tjene nok penger til å reise til Paris og lete etter Sebastian.

De lette overalt i byen, men til ingen nytte. Til slutt traff de ham ved en tilfeldighet da han spilte munnspill på gaten for å tjene penger til narkotika.

Sebastian hadde falt så langt ned i avhengighetens mørke at han var blitt en sprøytenarkoman.

De tre vennene fikk dratt ham med seg hjem, selv om han først prøvde å rømme. Oppgaven nå var å få Sebastian til å slutte med narkotikaen og få livet hans tilbake på rett spor.

Han flyttet inn hos bestemoren sin, som hjalp ham å komme seg på beina igjen. Endelig var de fire vennene samlet igjen, og alle hadde en vei videre i livet sitt.

Men så fikk Ola en dag et brev fra Kirsten, om at hun ventet barn. Han bestemte seg for å flytte til henne og starte et nytt liv.

Dermed ble vennegjengen spredt for alle vinder igjen, men de ville alltid ha minnene om hverandre og de erfaringene de hadde delt sammen.